Świetlica

Republika Świetlicowa

Spotkania: sobota godz. 11.00-13.00

Informacje ogólne: Republika Świetlicowa to byt parafialny graniczący ze Stanami Zjednoczonymi Lektorów i Ministrantów oraz Królestwem Marianek i Zespołowo-Młodzieżową Republiką Kościelną.

Ustrój polityczny: Republika Świetlicowa posiada bardzo nowatorską i oryginalną strukturę wewnętrzną. Na szczycie hierarchii znajduje się Trzech Wielkich Władców zwanych również Wszechmocnymi Opiekunkami (ponoć jedna gorsza od drugiej). Oprócz tego funkcjonują również trzy ministerstwa. Są to: Ministerstwo Muzyki, Ministerstwo Sztuk Plastycznych i Innych Bajerów oraz Ministerstwo Edukacji Religijnej. Przyjrzyjmy się bliżej każdemu z nich. Naczelną osobą w Ministerstwie Muzyki jest Pierwszy Śpiewak Republiki Świetlicowej – ksiądz Piotr. To właśnie jemu podlegają wszelkie działy tego resortu: dział nucenia, tańczenia, śpiewania, grania na gitarze i fałszowania. Do pomocy w prowadzenia całej muzycznej administracji ściągnięto specjalistów z Zespołowo-Młodzieżowej Republiki Kościelnej. Ministerstwo Sztuk Plastycznych i Innych Bajerów podlega bezpośrednio najwyższej władzy Wszechmocnych Opiekunek. Tu z kolei mamy do czynienia z takimi działami jak: dział rysowania, wyklejania, zawodowego zgniatania gazet, klejenia, spraw bibułowych i plastelinowych, gier i zabaw. W przyszłości mają zostać otwarte kolejne sekcje m.in. teatralna i sportowa. Ostatnim z głównych ministerstw jest Ministerstwo Edukacji Religijnej na czele z Generalnym Znawcą Spraw Kościelnych – diakonem Tomaszem. Ten jednoosobowy resort aplikuje kilkuminutowe zastrzyki wiedzy każdemu poddanemu. Oczywiście jest to bezbolesne i przynajmniej na razie nikt nie ucieka. Trudno nie wspomnieć tu również o Siłach Zbrojnych. Nad całością nowej republiki czuwa jeden żołnierz (ale za to jaki!) – Pierwszy Generał Parafii – ksiądz Maciej.

Ludność: Poddani (nie da się ukryć) są strasznie fajni. Wykonują z radością wszystkie „obywatelskie obowiązki”. Są stale uśmiechnięci, rozgadani, bardzo twórczy i bardzo aktywni. A jacy uzdolnieni! Mamy tu mistrzynie rysowania, utalentowane malarki, geniuszy modelowania z plasteliny, asów w rozrabianiu, siłaczy, którzy w mig potrafią zgnieść każdą ilość stron z gazet, pracowite artystki, którym niestraszna żadna bibuła, przyszłych wielkich mówców i przyszłych wielkich gaduł, mistrzów w zjadaniu ciastek i innych słodkości, rozbójników i kandydatów na ministrantów, zdolnych sportowców i zawodowe pływaczki (co prawda jeszcze nie pływaliśmy na zajęciach, ale wszystko przed nami).

Ciekawostki: Tylko w Republice Świetlicowej można zobaczyć księdza Piotra bawiącego się w „sałatkę owocową” czy diakona Tomasza w roli księżniczki w zabawie o nazwie „zamki”. Dzięki temu Republika Świetlicowa znalazła się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Informacje dla zainteresowanych emigrantów i turystów: Zapraszamy wszystkich do Republiki Świetlicowej w soboty o godzinie 11:00. Gwarantujemy łatwość w zdobyciu obywatelstwa i naprawdę niezłą zabawę!

Strona Parafii Wniebowstąpienia Pańskiego w Bytomiu